ŠILUMOS SIURBLIAI

Šilumos siurbliai. Kas tai ir kaip gi jie veikia?

Šilumos siurblių oras – vanduo darbas gana paprastas. Pagrindinės šilumos siurblio dalis sudaro: kompresorius, freono dujos, garintuvai, kitaip dar šilumokaičiai, ventiliatoriai bei valdymo blokas. Netiesioginėmis dalimis būtų galima laikyti ir dvi terpes (lauką ir patalpą), nes be jų jokie procesai nevyktų. Šilumos siurblį sudaro du blokai – lauko ir vidaus. Tokio tipo šilumos siurblys vadinamas Split tipo. Tačiau, gamintojai tiekia šilumos siurblius, sudarytus tik iš lauko bloko. Tokio tipo šilumos siurbliai vadinami monoblokiniais.

 

Visi šilumos gamybos procesai prasideda lauko bloke. Ventiliatorių pagalba lauko oras yra cirkuliuojamas per šilumokaitį, kurio viduje yra freono dujos. Cirkuliuojant orą šilumokaitis su dujomis yra šildomas. Taip taip – būtent šildomas. Ši frazė tinka dėl to, kad freono dujos ima garuoti esant net ir neigiamai temperatūrai, o praėjus darbiniam ciklui iš namo į laukinį šilumokaitį sugrįžta atšalęs freonas. Taip veikia šaldytuvo principas, tik šaltis išmetamas ne į vidų, o laukan. Išgarintas freonas šilumokaityje kompresoriaus pagalba yra suspaudžiamas, taip jo temperatūra pakeliama į mums jau reikiamą temperatūrą. Tuomet visa pagaminta šiluma per vidinį šilumokaitį yra atiduodama į vartotojo uždarą vandeninę sistemą, kuri išnešioja šilumą po namus, o atšalęs ir susikondensavęs freonas vėl grįžta į šilumokaitį, kur visas procesas prasideda iš naujo.

 

Šilumos siurbliai gali veikti ir kaip kondicionieriai – vėsinti. Tuomet visas darbo ciklas vyksta analogiškai, tik priešinga eiga.

Kaip juos pasirinkti?

Kadangi šilumos siurbliai oras-vanduo pagamintą energiją perduodą į vandeninę sistemą jie gali būti naudojami tiek su namo grindų šildymo sistema, tiek su radiatorių sistema ir net su ventiliatorių konvektoriais. Naudojantis grindų šildymu, patartina rinktis žemesnės veikimo temperatūros šilumos siurblį. Beje, jie paprastai yra pigesni. Turint radiatorius geriau rinktis aukštesnės veikimo temperatūros šilumos siurblį, ypač senesniuose namuose, nes dažniausiai jų radiatoriai parinkti aukštesnei darbiniai temperatūrai. Renovuojant seną namą galima rinktis ir žematemperatūrinį siurblį, tik tada svarbu pasirinkti ir tinkamus radiatorius. Taip pat nereikia pamiršti, kad renkantis šilumos siurblį jis turėtų būti bent pora kilovatų galingesnis nei šildomų patalpų šilumos poreikis. Taip yra dėl to, kad priklausomai nuo miesto, projektinis pastato šilumos poreikis skaičiuojamas nuo -22C lauko oro temperatūros, o lauke šąlant orui siurblių pagaminamas šilumos kiekis mažėja, kurį kompensuoti padeda rezervinis elektrinis šildymo elementas – tenas, kuriam įsijungus automatiškai padidėja elektros sąnaudos. Pasirinkus tinkamai šilumos siurblio galią galima išvengti elektrinio teno naudojimo ir šilumą gamintis itin pigiai.

O kokie jų privalumai?

  1. Labai svarbu – tokie šilumos siurbliai šilumą gamina tausodami gamtą. Iš vieno kilovato elektros energijos, kuri pagaminama ypač efektyviose elektrinėse, galime gauti net 6 kilovatus šilumos energijos.
  2. Šilumos siurbliui reikalinga energijos rūšis, tai yra elektra, mažiausiai priklausoma nuo politinių veiksnių. Įsidiegus saulės ar vėjo elektros gamybos jėgaines, akumuliacines baterijas, elektros energiją, reikalinga šilumos siurbliui, galima pasigaminti namie, taip tampant visiškai nepriklausomu nuo bet kokio kuro tiekėjo ar elektros rinkos kainų.
  3. Šilumos siurblių sumontavimas tikrai paprastas. Tačiau nereikia pamiršti, kad įrangą visgi turėtų montuoti darbą išmanantys specialistai. Naudojant tokio tipo šilumos siurblius nereikia gręžti specialių giluminių gręžinių, taip pat nereikia jungtis prie bendro vartotojų tinklo (pvz. dujotiekis) ar įrenginėti sandėliavimo patalpų kurui.
  4. Automatiškai visi instaliaciniai kaštai yra pigesni nei kitų šilumą gaminančių įrenginių. Nors, kartais yra manoma, kad kieto kuro katilą susimontuoti galima šiek tiek pigiau, tačiau yra pamirštama vertinti kuro sandėliavimo patalpų instaliacinius kaštus.
  5. Lyginant kieto kuro katilus ir šilumos siurblį oras-vanduo galima nesunkiai suprasti, kad naudotis šilumos siurbliu yra kur kas lengviau ir patogiau. Naudojant šilumos siurblį galima pamiršti varginančius krovos darbus, pelenų šalinimo bei kamino priežiūros rūpesčius, sumažėja gaisro namuose pavojus, taip pat nereikia jaudintis kad atšals palikti namai, nelikus kas galėtų užkurti katilą.

Šilumos siurbliai. Ar galima juos palyginti?

Rinkoje be šilumos siurblių oras-vanduo taip pat yra ir kitokio tipo šilumos siurblių, kaip kad šilumos siurbliai gruntas-vanduo, vanduo-vanduo bei kt. Esminis visų siurblių skirtumas, tai terpė iš kurios jie pasiima energiją šilumos gamybai. Atsižvelgiant į įrenginių gyvavimo laikotarpį bei instaliacijos kaštus geriausia yra rinktis oras-vanduo šilumos siurblius. Jų instaliacija paprasčiausia, pigiausia ir priežiūra lengviausia. Nors tokie šilumos siurbliai kaip gruntas-vanduo ar vanduo-vanduo yra šiek tiek efektyvesni, jų instaliaciniai bei eksploataciniai/priežiūros kaštai neatperka efektyvumo, o kaip anksčiau jau buvo minėta juos sumontuoti yra kur kas sunkiau. Šilumos siurbliams gruntas-vanduo reikia gręžti giluminį gręžinį ir į jį įleidinėti vamzdžius. Šilumos siurbliams vanduo-vanduo reikia vamzdyną pakloti vandens telkinyje, neužšąlančiame vandens sluoksnyje. Kalbant apie šilumos siurblį oras-vanduo jums gana išskirti tik mažą lopinėlį prie pastato, kur būtų galima pastatyti lauko bloką, kuris energiją pasiimtų iš lauko.

 

Drąsiai galima teigti, kad šilumos siurbliai oras-vanduo yra optimaliausias sprendimas namų šildymui. Tokio siurblio pagaminama šiluma yra vieną pigiausių, lengva priežiūra ir eksploatacija, dėl ko instaliaciniai kaštai atsiperka per labai trumpą laiką lyginant su kitais šilumą gaminančiais įrenginiais.

 

Skambinkite ar rašykite mums, ir mūsų patyrę specialistai padės Jums išsirinkti geriausią šilumos siurblį Jūsų būstui ar kitokios paskirties pastatui.